Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/sahilkampistanbu/public_html/content.php on line 23

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/sahilkampistanbu/public_html/content.php on line 24

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/sahilkampistanbu/public_html/content.php on line 25

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/sahilkampistanbu/public_html/content.php on line 26
iptal,iade,veri,alan,madde,konaklama,iadesi,için,giriş,önce,müşteri,hizmeti,kaza,hastalık,halinde,çıkış,türlü,zarar,ilgili,sahilkamp,veya,herhangi,rezervasyonu,sözleşmesini,kredi,taraflar,geçerli,sözleşme,yazılı,alınan,sözleşmede,standartta,hizmet,olmaması,sahil,kamp,olan,rezervasyon,hakkına,toplam,bedeli,edilmez,ölüm,gibi,mücbir,sürelerin,bedelleri,edilir,yapılması,erken,fark,anında,tahsil,dönemi | sahilkampistanbul

İptal ve İade Koşulları

Bilgi ve veri güvenliğinize önem veriyoruz. Şuan ülkemizde yer alan en önemli veri güvenliği teknolojilerini web sitemizde barındırıyoruz.

MADDE 1 :

1/A - Konaklamanın iptali ve  ücretinin iadesi yapılmamaktadır. Rezervasyonlar da yalnızca erteleme işlemi yapılmaktadır. Erteleme  işlemi giriş tarihinden en az 48 saat önce yapılmalıdır. Örneğin, giriş cuma günüyse o hafta çarşamba günü giriş saatinden önce ertelenmelidir.

1/A1- Erteleme işlemleri rezervasyon tarihinden 48 saat önce e-mail ile bildirilmelidir. 48 saatin altında kalan durumlarda hiç bir şekilde erteleme yapılmamaktadır.

1/B - Müşteri dilerse konaklama hizmeti başlamadan evvel kaza ve hastalık halinde çıkış noktasına dönüş masrafları ile her türlü kazadan doğan zarar ile tedavi masraflarını sigortalatabilir. Seyahat sigortası hizmeti satın alan müşterilerin, hasar zarar ve kayıpları ile ilgili teminatın kapsamı bu hizmeti sunan sigorta firmasının poliçesiyle belirlenmiştir. Sahilkamp bu teminatların içeriği, kapsamları veya uygulama şekilleri ile ilgili herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır.

1/C - Müşteri bu konaklama rezervasyonu sözleşmesini, kredi kartı, havale veya EFT, ile alarak her hangi bir sebepten dolayı imzalayamamış olsa dahi taraflar arasında geçerli olacak bu sözleşme şartlarını katalog, sahilkampistanbul.com veya ilanlar ile öğrenmiş olup, bu konaklama rezervasyonu sözleşmesini bu sözleşmedeki yazılı şartlarda almayı taahhüt etmişlerdir.

1/E - Kampa giriş yapılmaması halinde konaklama bedeli iade edilmez. Vefat (1. derece akraba vefatları için geçerlidir.), hastalık kaza gibi (Sadece rezervasyonda ismi  geçen misafirlerimiz için geçerlidir.) durumlarda mücbir sebebin belgelenmesi halinde kalınmayan sürelerin bedelleri iade edilir. Bu sebeplerin dışındaki herhangi bir nedenle Sahilkamp’a geç giriş yapılması veya erken çıkış yapılması halinde kalan sürelerin bedelleri iade edilmez.

1/F - Tesise girişte kimlik ve yaş kontrolü yapılmaktadır. Yanlış veya eksik beyan halindeki bildirimlerden dolayı arada fark doğar ise Sahil Kampa giriş anında tahsil edilir.

1/G - Erken rezervasyon dönemi içerisinde madde 3.G'de yazılı olan süreli geçerli olmayıp; iptal, değişiklik ve devir halleri sadece mücbir(raporlu ölüm, hastalık ve kaza) sebebi bulunan müşterilere uygulanmaktadır.

1/H - Kayıt anında rezervasyon bedelinin en az %50'i,bakiyenin ise hizmetin başlamasından en geç 5 gün önce ödenmesi gerekmektedir. Anılan süreler içinde belirtilen ödemelerin gerçekleştirilmemesi halinde yapılan rezervasyon iptal edilerek hizmet bedelinin %35'i cayma tazminatı olarak tüketiciye fatura edilir. Alınmış olan hizmet kampanya dahilinde bir ürün ise bu madde geçerli değildir.

1/I - Erken rezervasyon dönemi ve/veya tüm dönemlere ait (sistem kaynaklı yanlışlıklar haricinde) fiyat artışlarında ilave olarak aradaki fark müşteriden talep edilmediği gibi tesis tarafından aksiyon olarak adlandırılan indirimlerde de iadesi söz konusu değildir.

1/L - Müşteri tarafından talep edilen tarih, oda tipi değişiklik işlemlerinde; gerçekleştirilen her işlem için hizmet bedeli tahsil edile bilinir.

1/M - Müşterinin konaklama başlangıcından sonra gelen erken çıkış talebini yazılı, şikâyete sebep, mücbir sebepler de dâhil olarak yapması ile ilgili otel onayı doğrultusunda değerlendirilerek yapılır. Erken ayrılma halinde, ücret iadesinin yapılıp yapılmayacağı Sahilkamp’ın inisiyatifindedir.

1/N - Müşteri Konaklama alanıyla ilgili tüm memnunsuzluklarını öncelikle Sahilkamp’a bildirmek zorundadır anlaşma olmaması durumunda akabinde açacağı dava ve yapacağı şikayetlerde Sahilkamp’ı karşı taraf olarak göstermek durumundadır.

MADDE 2 : SÖZLEŞME BEDELİ VE ÖDEME

2/A - Sözleşme bedeli KDV dahil … TL'dir. Müşteri bu sözleşme bedelinin tamamını ödemekle yükümlüdür.

2/B - Bu belge ile Sahilkamp'a yukarıda numarası yazılı kredi kartımdan aldığım ve/veya alacağım mal ve hizmetler için tahsil etmeye yetkili kılıyorum.

2/C - Temerrüt faiz oranı yıllık %19'dur.

2/D - Bu belge ile Sahilkamp’ı aldığım/alacağım mal ve hizmetler için rezervasyon esnasında alınan kredi kartımla tahsil etmeye yetkili kılıyorum.

2/E - Ödeme detayları maddesinde belirtilen bu rezervasyon kampanyalı üründür.

2/F - Toplam 6 ana maddeden oluşan bu sözleşmede ki doğabilecek taraflar arasındaki uyuşmazlıkların çözümü için, İstanbul Mahkeme ve icra müdürlükleri yetkilidir.

Rezervasyon